Návod na založení motýlí louky

Se založením motýlí louky je nejlepší začít na jaře okolo měsíce dubna. Vysévat do současného trávníku není možné, stávající kytky a traviny by novým semínkům nedaly prostor a v rámci konkurence by je utlačily. Současný travní drn se tedy musí mechanicky rozbít a zapravit pod půdu.
(Použití herbicidů nedoporučuji a to z vícero důvodů.)

Trávník se dá porýt, motykou pokopat, hráběmi urovnat a ušlapat. Případně pokud máte mechanizaci tak využijte traktor s rotavátorem a válec na uválení. Udusaný nebo uválený povrch hráběmi mírně narušte a nasejte směs semen, která se prodává pod názvy „Motýlí louka“, „Směs na motýlí louku“ atd. Dodává ji například česká firma SEMO – ale jen v balení po 3g nebo 5kg, nic mezi tím nejsou ochotni namíchat. Vhodné balení po 100g se dá koupit na německém Ebay.de pod pojmem „Schmetterling Wiese“. Toto balení je například na naší motýlí louce. Směs se dá koupit ale i například v Hornbachu.

Nasetá semena opět hráběmi lehce zapravíme do půdy, aby je ptáci nevyzobali a vítr nevyfoukal. Na plochu případně rozvěšíme i několik CD disků, které budou ptáky odrazovat. Po několika týdnech začne louka postupně zelenat. Ukáže se i původní tráva, ale brzy ji předrostou naseté kvetoucí kytky. Motýlí louku je dobré sekat jednou ročně a to na konec vegetační sezóny. Louku posečeme nejlépe kosou a na místě kytky sušíme a obracíme jako při senoseči. Semínka tím stihnou dozrát a vysemení se pro příští sezónu.

Seno pak shrabeme a z louky odstraníme.

Se zakládáním a péčí o motýlí louku mám zatím jen půlroční zkušenost, časem se tento návod pravděpodobně dočká změn nebo doplnění.

S pozdravem Ing. Václav Klapetek, Ph.D.