25 Říj

Alej k lipám je vysazena


V neděli 22. října byla vysázena Alej k lipám. Přes nepřízeň počasí byli přítomni všichni, kteří si zamluvili sazenici k výsadbě. Na poli za Dobroslavicemi ve směru na Jilešovice se odpoledne shromáždilo na šedesát lidí. Připojily se jak mateřská, tak základní škola, řada rodin či jednotlivců.
Na pozemku obce bylo vysázeno celkem dvacet tři ovocných stromků. Alej je tvořena dvěma základními druhy, ranější Švestkou Chrudimskou, ta je známa také jako Vaňkovka nebo Bezděkovská a dále Hrušní Charneuskou, jež je známá také jako Fíkovka nebo Krehule. Okraje jsou pro lepší opýlení i pro zpestření doplněny Mirabelkou Nancynskou, Hrušní Clappovou, Švestkou Domácí a Hrušní Hardyho.
Stromy mají i oplocenky, aby byly chráněny před zvěří během nadcházející zimy. Každá sazenice je opatřena také ochranou kořenů proti hlodavcům, zpevněna úvazkem a trojnožkou. Dále jsou zde dřevěné cedulky s textem, který si zvolili jednotliví zájemci o adopci stromu. Někteří se rozhodli věnovat strom zemřelému blízkému člověku, jiní své rodině, či dětem. Na travnatém ostrově se třemi vzrostlými lípami, u které alej končí, jsou umístěny dřevěné lavičky, které sponzorovaly dvě rodiny místních občanů.
Fotografie ze sázení, jejichž autorkou je převážně Zuzana Dylová, jsou k dispozici zde